Jednička do kořán

Veřejnost měla možnost prohlédnout si budovy na hospodářském dvoře rozkládajícím se okolo domu číslo popisné jedna.

Pod názvem Jednička do kořán uspořádala obec Kunratice druhou červnovou sobotu den otevřených dveří spojený s výkladem o historii objektů na svém hospodářském dvoře rozkládajícím se okolo domu č.p. 1. V pořadí již třetí akce v rámci projektu „Probouzení Jedničky“ tentokráte pozvala návštěvníky na zajímavé povídání o minulosti, současnosti, ale i budoucnosti areálu a dala nahlédnout do útrob jeho budov.

O historii staveb i stavebního vývoje dvora pohovořil dokumentátor Národního památkového ústavu Mgr. Ivan Peřina, který přinesl zajímavé informace o letopočtech výstavby budov č.p. 1 a č.p. 100. Ty byly s jistou mírou tolerance určeny pomocí dendrochronologické analýzy trámového dřeva použitého na krovech. Analýza stanovila rok pokácení stromů, z nichž byly trámy zhotoveny. Zde je však nutno brát v potaz, že se rok pokácení stromů nemusí nutně shodovat s letopočtem výstavby domů, neboť mohlo dřevo před upotřebením i nějaký ten rok schnout. Nicméně bylo touto metodou, zkoumající a porovnávající letokruhy v odebraných vzorcích dřeva, stanoveno, že stromy použité na krov „Jedničky“ byly pokáceny v letech 1749-51 a starší z krovů „Stovky“ byl zhotoven ze stromů pokácených v letech 1824-25, přičemž přístavba u severního štítu nese krov, na který byly káceny stromy v letech 1848-49. Z císařských otisků map a z výkladu pana Peřiny se přítomní dále dozvěděli, jak byl dvůr postupně přestavován a upravován až do podoby, v níž se v podstatě nachází dnes.

Po nahlédnutí do historie dvora bylo načase seznámit se s přítomností. Současnosti a blízké budoucnosti se tudíž věnoval ve svém povídání další host, jímž byl Ing. Arch. Lumír Pašek, který pro obec společně se svým kolegou Jaromírem Mrázem zpracoval projektovou dokumentaci skutečného provedení stavby. Pan Pašek zhodnotil současný stav budov a upozornil na nejpalčivější místa, která jsou ze stavebně technického pohledu nutná řešit. Krátce se dotknul i potenciálu a možného využití areálu pro potřeby obce a jejích obyvatel, přičemž konstatoval, že se jedná o nelehký, ale ne nemožný projekt.

Po úvodních výkladech se skupina přibližně 20 návštěvníků vydala na kompletní prohlídku všech budov, které prošli od půdy po sklep. Průvodce jim dělal starosta obce Milan Götz, který postupně představoval možnosti využití jednotlivých objektů a jejich prostor. Zhruba hodinová prohlídka skončila v místě bývalé přípravny krmiv, kde na účastníky čekalo malé občerstvení přichystané dobrovolníky z nově vzniklého místního spolku KUPA. Přítomní si zde mohli také prohlédnout fotografickou výstavu o povedených proměnách brownfieldů v našem kraji, kterou obci pro tuto příležitost zapůjčila Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje.

Na závěr se dostali ke slovu i samotní návštěvníci, kteří se pomocí obrázkového anketního lístku zapojili do plánování budoucnosti Jedničky. Nad leteckým snímkem s označenými objekty a prostory se zasnili a navrhli nové funkce pro jednotlivé budovy a prostranství, přičemž jejich pohled na budoucnost areálu získal po prohlídce všech prostor úplně jiný rozměr. Světlo světa tak spatřili další nápady na možné využití Jedničky, jako například technické muzeum, divadlo, bowling, laser game, kluziště, skleník či sušírna bylinek.

Celé sobotní odpoledne se neslo v příjemné atmosféře a účastníci dne otevřených dveří si akci pochvalovali. Projekt „Probouzení Jedničky“, v jehož rámci sobotní akce proběhla, je dlouhodobá aktivita obce směřující k záchraně a postupnému oživení historického panského dvora. Obec od okamžiku získání této nemovitosti hledá pro své záměry možné zdroje financování, což se v poslední době začíná dařit. První vlaštovkou je finanční podpora projektu z grantového programu České spořitelny „Dokážeme víc“, ve spolupráci s Nadací Via, která umožní vybudování sociálního zázemí pro konání společenských akcí.

Touto cestou děkujeme za finanční podporu a všem návštěvníkům akce Jednička do kořán děkujeme za účast i dobré nápady.

Text: Obec Kunratice
Foto: Petr Bíma, Freedlantsko.eu

TOPlist